Brüssel, detsember 2024

29. sept Mullu läksid konvekatele kandideerimised kõik nihu, ju ma ei oska end ja oma materjale müüa. Tänavu tuleb siis vastukaaluks vist lausa kolm esinemist: üks oli kevadel Horvaatias, teine nüüd Eestis, kolmas talvehakul Brüsselis. Kui ma nüüd just ära ei sõnu, onju. Kusjuures kandideerisin üsna minnalaskmismeeleolus ja esitasin käega lüües võrdlemisi sarnased materjalid, nii et nüüd tuleb paar korda sarnast asja esitada. Loomulikult vahepealse tagasiside ja lisanduva materjali põhjal räägitavat kohendades, nii et siiski mitte identsed jutud.

Igatahes oli esimene kord ka toetust taotleda, sest kevadine jäi nii taotlusvoorude vahele, et polnud kuskilt abi saada. Õnneks vähemalt lennu maksis kool kinni. Nüüd aga klappisid nii mobiilsustoetuse kui kristjanjaagu voorud ja esimesele kinnituse – ehkki mitte täielikult taotletud mahus – sain. Nüüd tuleb detsembrini küüsi närida ja loota, et enne reisu kuskilt mõni tõbi külge ei hakka. Ja pärast seda on küll vist paariks aastaks reisiisu täis, 12 kuu sisse 3 reisu (arvestades mullust Norra visiiti kah), läheb juba paljuks.

Kodumaareise sel aastal aga napib, pole lihtsalt mahti eriti uidata, reeglina on ikka asjalikud sõidud, vahel harva ka mõne kõrvalpõikega Peipsi äärde vms. Pärnusse polegi jõudnud ja lõunas sai vaid kevadise kirjutamislaagriga seoses käia.

_____

Korraldajad avaldasid viimaks ajakava. Pidi tulema oktoobri keskel, tuli novembris.

 


Sain viimaks kohale ja osaletud-esinetud, tulemus nii ja naa. Võin rahul olla, et a) katsetasin teistest erinevat ettekandevormi ja b) ei lugenud teksti maha (erinevalt valdavast osast teistest) ning c) suutsin suhelda ja oma teemat jagada ka väljaspool esinemist, ühtlasi uusi kontakte ja mõtteid. Nihu läks a) püüdes kõik teemad ühte põimida, ei mahtunud kõik ettekandesse ära (õnneks olin ka seda võimalust arvestanud ja vähem olulise lõppu jätnud, et sellest vajadusel loobuda), b) taas kord pidevalt üsna magamata ja see avaldab võõrkeele- ning esinemisoskusele kohe mõju.

Hästi nunnu oli näha ringi siblimas tudengeid kaamerate, statiivide ja mikrofonidega, meenus kohe me asutus.

Teised olid valdavalt väga proffid ja lobeda jutuga. Olid hästi haakuvad teemad ja mõned kavatsen kindlasti oma tööga edaspidi siduda. Mu paneel klappis temaatiliselt hästi.

Tibusid loeme kevadel, korraldaja õhtulauas avaldas, et alles vaatavad, kas, mida ja kus ettekannetest avaldada.

_____

Kohaleminek oli kah põnev: enne minekut avastasin, et hotelli kodulehte pole enam. Kirjale ei reageeritud. Nii et arvestasin võimalusega, et maandudes olen kodutu.

Lisaks ei tõmmanud mu kaardirakendus Belgia kaarti ja moblas netti pole. Kohapeal õnnestus oma aruga siiski orienteeruda, kui The Hotelist teed küsisin, ilmnes, et olin täitsa õiges suunas ja oma hotelli lähistel. Hotell ise kah kiiksuga: ruumid olid ühes majas, vastuvõtulaud ja hommikusöök teises, nii et hommikul tuli majast välja hüpata, paarkümmend meetrit mööda tänavat kalpsata ja hommikusöögiks teise majja sukelduda.

Konvekas oli hotellist 10 min jalutuse kaugusel. Tiirutamiseks kahjuks eriti aega ei jäänudki, üritus hommikust õhtuni ja õhtuti päris läbi. Korraldati ka pisike vanalinna tuur, mis jätkus kõrtsus hängimisega, aga lülitasin sel hetkel oma antisotsiaalsuse sisse ja viskasin varvast, sest järgmisel päeval oli mu ettekanne. Kahju oli küll loobuda.

_____

Eeskuju ja õppetund tulevikuks: võtta oma tööst väga väike tükk ja rääkida sellest põhjalikult, toimib paremini (nagu mitmetel oli). Eks mul oli lai haare ka teadlik valik, püüdsingi katsetada kõikida osade kokku võtmist. Kui sellise laiema pildiga taas minna, siis tuleks veel hoolega kaaluda, kuidas struktureerida, kardetavasti sellise loomingulisema loojutustamisega ei saa sel juhul minna, selleks ei jää aega.

Mahalugemise pahupooled: avakõneleja näitas läpast slaide ja tahtis tahvlist maha lugeda, aga poodiumil neid sättides lükkas oma tahvli sealt maha. Jäi küll terveks, aga sai omajagu elevust. Ettekande loojutustamise "false start" formaat meenus.

Kohvipausidel suhtlemised olid ikka lootusetud, ühes ruumis kümned inimesed üksteisest üle rääkimas on jube kakofoonia ja ma ei suutnud, põgenesin taas. Otsisin suhtlemiseks vaiksemaid hetki ja kohti. Tagantjärele tundub, et võisin imeliku mulje jätta, kuna vahepausidel tammusin ka koridoris edasi-tagasi, aga no ma tõesti ei suuda pärast tundide kaupa paigal istumist kohapeal vahtimisega jätkata, liikuda on vaja. Ühe pausi ajal lasin ka tund aega linna peal ringi, et natukegi liikuda saaks.

_____

Lennureisi mõttes oli esimene kord, kus võtsin lendamisi üsna argisena, suurt enam ei põdenud, nii et ka selles vallas success.

Lõpetuseks oli feil, et mobiilsustoetust ei saanud, kuna aruandluses olin valinud vale rahastusallika. Lõi muidugi ladva punaseks, sest juhendis ma küll nägin, et taheti lisalahtri loomist, aga süsteemis seda kuskil polnud, nii et kirjutasin siis allika kommentaari lahtrisse. Tunnistati sobimatuks. Nii et tasus sügisel vaeva näha, pabereid koostada ja raha manguda, onju. Sai siis mitterahastaja mu avaslaidil tasuta reklaami. Siin võiks olla huvitav vaidluskoht: kas rahastaja võib nõuda oma logo slaididel, kui ta tegelikult pole mulle raha veel andnud? Ja hiljem ei rahastagi. Õnneks meie asutus maksis selle siiski kinni, aga mobiilsustoetusele kulutatud ajast ja vaevast on kahju ikkagi, seda aega saanuks sisukamalt kulutada.

Dubrovnik, aprill 2024

 Taaskord konvekas ja jälle suvistel temperatuuridel ning ikka sama hotell, aga aknad olid mere ja päikse asemel sisehoovi ja basseini poole. Sel korral Six korraldas asju ja tuli kaasa, et saaks natuke puhata. Sai vist kah. Ma võtsin aga asja tõsiselt ja töiselt ning erinevalt eelmisest korrast sundisin end suhtlema, mitte ei jooksnud igal võimalusel ära. Sundus ka täitsa õigustas end, sai mõtteivasid ja suhteid nii professorite kui doktorantidega. Sel korral tundsin end juba proffimana, valdkonnast märksa sügavam ülevaade, samas kui paljud doktorandid olid esimese aasta omad, kes alles valmistuvad midagi tegema. Selline väike ja hubane formaat passib kenasti, jõuab kõigiga suhelda ja on vähe klikistumist. Võrdluse jaoks peaks muidugi mõnes massiivsemas osalema, aga kui mind nendesse ei taheta, mis siis parata, pean leppima vahendatud kogemustega ja mitme kohalviibinu sõnul on nende suurtega sageli see häda, et satud kehvemale paneelile kui lootsid ja teiseks olla me väike üritus kõvemal tasemel kui paljud nende varem osaletud. Nii et tegelikult ma ei tunne, et millestki ilma oleks jäänud, sest tõesti oli sisuline ja asjakohane, paari erandiga. Seltskonnastusin nii vahepauside ajal, lõunatel käimistel kui ka ühel õhtusöögil, mis kujunes spontaanselt väiksema kambaga sünna pidamiseks muulil, kuna õhtusöögil ilmnes, et ühel osalisel on tähtpäev. 


 Mis end sel korral kindlalt õigustas, oli Väike Vapper Vent. Elupäästja Augsburgi välisõppe päevilt. Üks osaline kukkus seda nähes irvitama, aga mu jaoks asendamatu abimees, iga kord pärast instituuti jõudmist potsatasin maha ja panind vendi huugama, nii et ettekannete alguseks enam ei leemendanud.

Jätkuvalt on Dubrovniku vanalinnas mu lemmikud kõik need kitsad tänavad ja trepid, kangialused ja nurgatagused, mida on põnev avastada ja uurida. Ronimist saab muidugi omajagu, meil oli igapäevane kilometraaž üle 15, sealjuures pidevalt ronides ja laskudes, nii et trenni saime kõvasti ja pidevad söömad-joomad arvatavasti kenasti ära põletatud.

Six ka igati toetas ja õhutas mu suhtlemist, nii et ei tundnud sundust igal vabal hetkel ta juurde joosta, samas õhtuti ma valdavalt ikkagi olin üsna läbi ja vajasin seltskonnast puhkust, nii et noil aegadel kappasime mööda linna ja uurisime nii mulle tuttavaid kui ka tundmatuid kohti. Ühe korra ka siiski irdusin grupiüritusest, pidi toimuma giidiga uitamine, aga me ronisime hoopis mäe otsa, sest ma tahtsin ise käia ja ka Sixi sinna vedada, aga järgnevateks päevadeks ähvardas juba 25 kraadi sooja, nii et vaid see päev oli sobiv. Varem poleks kah saanud, sest mul oli ettekanne kohe konveka alguses, mis muidugi närvide säästmiseks oli ideaalne, ei pidanud küüsi närides oma hetke ootama, vaid sain sellega kohe maha. Läks vist paremini kui eelmine kord, sõnad enam ei ununud, eks tunnen end ka enesekindlamalt, ainuke küsimuse koht pärast esitlust oli põhimõiste määratlus, mida olin meelega vältinud, kuna ei tahtnud aega kulutada ja minna kohe uuringu kallale. Aga eks pean ikkagi edaspidi selle kavva võtma ja püüdma lühidalt seda siiski lahti rääkida. Ehkk põgusalt püüdsin selgi korral, aga ju jäi väheks.

Võrreldes eelmise korraga sai sel korral rohkem tsentrist eemal olevat mereäärt uuritud, käisime ühel õhtul seal plaažil uitamas, too oli vist ka põhiline hotellipiirkond, kuhu isegi üht tuba plaanisime, kuna seal oli üks väheseid ainult jalakäijate alasid, aga jäi konvekakohast pisut kaugele. Ja mäe otsas käisime kah tegelikult kaks korda, kuna esimesel korral ronides tuli üks saksa vanem paar vastu ja andis meile oma piletid, aga kuna ma tahtsin sel korral ka jala alla tulla, siis jäid need varuks ja sõitsime eelviimasel õhtul viimase tõstukiga mäkke, et siis hämaras ja lõpuks pimedas laskuda, nii et saime öistes tuledes vanalinna vaadata.

Teine koht, millega sai sel korral rohkem tutvuda, oli abajast, jahisadamast eemalduv (vist) suudmeala, kuhu sai suure silla alt hüljatud majade vahelt ja rohtukasvanud rada mööda. Kuna hotell viskas meid viimasel päeval juba kümnest välja, olid meil kõik kodinad kaasas ja ehkki lennureisideks on mu Augsburgist soetatud armeekott mugav, passib ta matkadeks pisut vähem, nii järgmine kord peaks siiski matkakoti võtma. Ja väiksema õlakoti.


Lennud läksid sel korral sujuvalt, eriti midagi ei hilinenud, pakid ei kadunud, lendudel polnud tüütuid kaasreisijaid ja igal lennul jagas LOT süüa-juua. Öösel Tallinna jõudes jalutasime Ülemiste keskusse, võtsime auto ja sõitsime koju.