27. juuni, laup2ev. Arlay

T2na miskit. Hommikul krt sadas, tegime hilise hommikus88gi ja vahtisime filmi The Contract. Siis l2ksime m8llasime natuke Aurelieni maja kallal. Siis l2ks Aurelien oma n6bu koolil6pule ja meie talle natuke hiljem j2rgi ja siis ta viis meid j2lle sinna v2iksesse linna, kus musafestival oli, et me saaks ta rendibussi sealt 2ra tuua, millega ta/me homme Pariisi s6idame. 88maja pole me seal endiselt leidnud - eks hakkab hooajaks kah vaikselt minema. Aurelienile valetame siiski, et saime 88maja, muidu rebib end veel pooleks, et meile varjualune leida. Igatahes - tuiasime Avoga koos veel linnapeal ringi, kaalusime kinnominekut kuid otsustasime siiski seda mitte teha, s6ime kirikutrepil melonit (mis Eestis on k6ik lameda maitsega) ja hakkasime koju tulema. Arlay'sse j6udes kruiisisime veel kylas ringi. Siin on ikka hunnikus neid vanu maju. K6ik on kas 11. sajandist v6i 13. sajandist. Huh.
Nyyd vaaritame suppi ja asume varsti filmi vahtima. Supi, j22tise, 6lle ja veiniga.
Mitte tingimata selles j2rjekorras.
Pilte vist ei j6uagi yles panna, sest Aurelien tuleb nii hilja koju.

26. juuni, reede. Arlay

(Eile 6htul k2isime veel petanque'i ja frisbit m2ngimas l2hedalasuval petanque'iv2ljakul)
Hommikul s6itsime linna, Aurilian sai s6braga kokku, meie tuiasime Avoga ringi. L2ksime linna kohal k6rguvasse kindlusse, kus oli loomaaed ja metsikult lapsi. Siil ja Avo said elektribussiga s6ita, Signe oli sel ajal peldikus. Hilisp2rastl6unal v6ttis Aurilian meid j2lle peale. Sadas. Ja siis algas torm. Metsikud vihmahunnikud, teed muutusid j6gedeks, v2lk lajatas nagu meeletu. L2ksime matkapoodi, shoppasime uued pl2tad ja vihmajope, poes endas ujutas, t88tajad loopisid 2mbritega vihmavett v2lja. Pood oli hullult suur kah, kaubad normaalsete hindadega, otsisime piiritust. Linnas olid koledad ummikud, linnast v2ljas6it v6ttis vist 1,5 tundi. Aa, t2na suri Michal Jackson ja nagu Avo ennustas, nii l2kski - igast raadiojaamast tulid tema lood. Avo ja Aurilian t6mblesid esiistmetel tantsida. Aurilian kurtis, et ei saa meilt eriti tagasisidet, kuiv6rd rahul me oma kylastusega oleme. Oh meid tuimi eestlasi, et me ei j2ksa koguaega oh my gawd ja dziisas kiljuda :o) Yritasime selgitada, et sellised me oleme ja tegelt on k6ik v2ga vinge. Eks v66rkeel takistab kah enda r66mu pidevat v2ljandamist. Igatahes tahtis ta homme hommikul matkale minna aga meie k6hkleva suhtumise peale vist Aurilian solvus. No me olime mures, et ylehomme Pariisi minnes peame niguni ylivara 2rkama ja arvatavasti peame ka Pariisist kohe jala v2lja matkama hakkama. Ehk 6nnestub siiski homme 6htul neid koski ja loodust vaatama minna. Aurilian on t6esti vinge v66rustaja olnud ja me ei taha teda kurvastada ja no kosed on huvitavad kah.
Igatahes.
L2ksime pizzat s88ma. Kohe pizzaresto k6rval on pizza-auomaat: sisestad oma pizzasoovi ja kahe minutiga on kypsetis k2es. Amazing.
Aurilianil on vend, kes teeb veini ja 6de, kes k2ib kylades 8kokaupa myytamas. 6de olevat tema peale vist kade vms, igatahes veeratab igal v6imalusel kaikaid kodaratesse ja r22gib ta s6pradele tema kohta valesid. No juba, kuidas saab perekonnasiseselt nii suhtuda?
Laekume alles 2200 koju ja vaatame filmi Taxi. Hea j22tise juurde.

25. juuni, neljap2ev, Arlay

Kappasime hommikul kuskile l2heduses olevasse kylla (seesama kus musafestival toimus), Aurilian otsis mingit kraami ja Avo k2is kaasas. Meie olime miskip2rast hullult v2sind ja ei viitsind muffigi teha. Yritasime uut Euroopa kaarti otsida, kuid ka siin oli vaid lahja Michelini kaart. Tuiasime keskv2ljakule tagasi, tegime A&A'ga l6una ja hiljem tegi ta meile tuuri siinses piirkonnas.
Yks koht oli n2iteks yks kuulsamaid ja kallimaid veinim2gesid - Chateau Chalon.
Kojuj6udes l2ks Aurilian panka laenu kysima ja meie hakkasime petanque'i m2ngima. Hiljem Southpark ja asjad.
Aurilian k2skis meil meelde tuletada, et kui me pyhap2eval l2heme, et ta siis meile pudeli veini kaasa annaks, et ma teda m2letaks. Nagu teda oleks kerge unustada :o) Arvatavasti joome selle veini 2ra, kui j2lle mingi eriti raske h22letuskoht tuleb. T6mmame veini sisse ja k6ik suva. Pariisi pole seni 88bimiskohti saanud kah - tundub et hooaeg on algamas ja k6ik kohad t2is v6i on k6ik v66rustajad lennus. Suva kah - saame n2dala siin puhatud ja v6ime j2lle p66sas magada.
A muide, Avo ja Aurilian on nagu vana abielupaar - k6ik see aeg kraaklevad ja bitchivad yksteise kallal aga seda on pull pealt kuulata ja ega nad ka ise seda t6siselt v6ta :o)

24. juuni, kolmap2ev. Arlay.

Niisiis.
Eile, Jaanip2eval suurt midagi erilist ette ei v6etud. Siin Jaanip2eva ei t2histata, lihtsalt on eelneval p2eval v2ike pidu, et astronoomilise suve algus.
Lendasime eile siinsele aiale peale - raiusime matsheetedega bambuseid maha ja Siil vahtis 6udusega, kuidas Aurelien ja Avo mootorsaega ohtlikke l6ikamisi teevad. Lõpuks 6nnestus saag enda k2tte saada ja palkmajaehitusest kogutud kogemusi korrektselt rakendada. Signe tegeles p6hiliselt kogu selle sodi p6letamisega ja rohis peenraid. 6htul eiras Aurelien oma isa keeldu ja ajas garaazhist Bobcati kopa v2lja, kuna v2iksemat v6sa oli lihtsalt m6ttetu k2sitsi rynnata.
Aa, mis unustasime r22kida - Aurelieni s6branna, keda ta pyhap2eval kolida aitab, on v6ltsabielus, kuna nii saab ta kiiremini kodukanti tagasi kolida - kui tal on abikaasa siinkandis. Muidu peaks ta 4 aastat Pariisis 6petajana t88tama.
Igatahes - 6htul l2ks Aurelien j2lle vanematekoju, meie j2ime koos Avoga siia j22tist m2mmima ja Coeni vendade filme vaatama.

T2na hommikul 2rkasime alles 1100! Jess! Tegime siva yhe korraliku hommikus88gi, kuna nemad siin hommikuti eriti ei s88. Valmistusime just lossi vaatama minema, kui Aurelien koos vanematega kohale j6udis. Selgus, et "hommikus88k" j2etakse vahele ja kohe hakkab ta ema "l6unat" valmistama. 2gasime 6udusest. Lootsime, et v2ike jalutusk2ik ehk vajutab hommikus88gi allapoole. L2ksime neljakesi. Aurelien n2itas maju, hoove, ja r22kis ajaloost. Vanimad majad on siin 11. sajandist. Loss on l2bi aegade olnud v2ga ihaldusv22rne, kuna siin saab v2ga head veini - kasvatada ja valmistada. Samuti on see kunagise "soolatee" peal. T2naval tuli meile kohalik veinimeister vastu - saksast p2rit, nyyd elab siin. Kutsus kohe veini proovima. No j2lle yks Auriliani s6ber. Pakkus valget veini.


V2ga head veini. Aurelien kinnitas oma eksperthinnanguga samuti, et tegemist pole suvalise, vaid hea aastak2igu ja yldse viimase peal veiniga. Kuna Avo polnud muffigi s88nud, siis t6mbas tema sivalt shvipsi. Meie pysisime enamv2hem tasakaalus. No totaalset filmi-prantsusmaad saame siin. Hiljem j6udsime ka lossiv2ravasse kuid see polnud veel avatud. Ehk homme v6i n2dalavahetusel proovime uuesti. Tagasi tulime ringiga.

Aurelien n2itas meile vesiveskit ja v2lja, kus peeti rooma v6itlusi.


Koju j6udes asusime tema ema loodut/toodut h2vitama.

Pildil on näha, kuidas Avo ründab nende toodud megasaia. Olgu öeldud, et sai võitis kaks-null, sest Avo murdis seda saia järades hamba ja hiljem jäi tal kõht kinni ning pidi igasugu laksatiive manustama, et sooled liiguks jälle.
Aurelien sai peapesu kopa kasutamise eest. Isa hakkas kahjusid siluma. No viimasepeal t2pset t88d teeb. 17 aastat ehituskogemust kah.
Meie j2tkasime eile alustatut. Siil ja Signe kasutasid Aurelieni pakutud tasuta kodustele helistamise v6imalust. Kadri, kindlasti yritan veel ka sulle helistada see n2dal. Tarvo - t2nud jaanisoovide eest, nagu n2ed, Prantsusmaal oleme ;o)
Ja yldse tervitused k6igile lugejatele.
Juhu, t88 ja vile koos ning kaome bambust ragistama uuesti!
(l2hiajal loodame ka m6ned pildid yles saada)

22. juuni, esmasp2ev. Arlay

Eile k2isime l2hedalasuvas linnas muusikafestivalil, v2ga kodune tunne. Ainult keel meenutas, et oleme Prantsusmaal. T2na hommikul pakkisime asjad ja kolisime Auriliani vanemate juurest v2lja ja 30 km edasi. Siin on vana loss ja seda ymbritsevad lisahooned kuuluvad erinevatele inimestele. Auriliani omad on kaks neist (endine vangla ja t6llakuur), milledest ehitab v66rastemaju. Ise elame naabermajas, mis kuulub tema usakast s6brale. Yldse on tal laialt s6pru, nagu v6isime ka festivalil veenduda - pidevalt tullakse ligi r22kima ja embama ja musitama :o)
(ps, kui saame 6htul aega, kirjutame p2evad lahti. V6ib olla aga pole aega, sest vaja pyhap2evaks Pariisi 88maja otsida)

21. juuni, pyhap2ev. Milano kant - Arlay

21. juuni, pyhap2ev. Milanol2histel-Prantsusmaa
2rkasime 0700. 2 tundi und. Liiklus oli elavnenud. L2ksime j2lle v2ljas6idu juurde ja p8ieldasime. Lootusetu. Tund m88dus. L6puks peatus prantsuse numbrim2rgiga Citroen. Pidi Prantsusmaale minema. Loomulikult hyppasime peale. Siilil oli Milano p2iksest kael ja silmanurgad p6lenud.
Meie pealev6tja - Aurelien, saab kuu p2rast 30. a, tantsija, akrobaat, eksmodell (http://www.lockemodels.com/view.cfm?modelID=108), nyydne moeshowde produtsent, tuli just MIlaanost sh6utegemiselt, tegelikult on Prantsusmaal vanemate juures puhkusel, t88hoolik, 10 a USAs elanud. Terve tee sai palju r22gitud. L6puks pakkus variandi, kas paneb meid Genovas maha v6i viib meid enda kanti. Valisime viimase, et n2ha Prantsuse maakanti. Ta r22kis, et on oma lapsep6lvekandi l2heduses osa lossi lisahoonetest 2ra ostnud ja nyyd teeb selles 7 kohaga v66rastemaja. Pakkus, et v6ime m6neks ajaks kylla tulla. Loomulikult n6ustusime - vajasime oma puhkusest puhkust. Saime aru, miks Saatus meid nii kaua pidurdas ja piinas - et me temaga kokku juhtuks :o)
K2isime Mont Blanci, yhte sietsmeist maailmaimest, vaatamas, eelnevalt s6itsime 11 km selle alt l2bi. Asusime m2gede vahel siuglema. Genovas pidas meid Prantsuse piirivalve kinni. Kahtlustasid Siili narkodiilerluses. Ei tea, kas ID-kaardi pildi p2rast v]i k6hnuse ja magamata v2limuse t6ttu. L2bi otsime siiski ei hakatud. J6udsime Auriliani (coucsurfing.org looja on tema s6ber, yldse on tal hullult s6pru, nagu j2rgnevatel p2evadel veenduda v6isime) kodukylla. Vanemaid kodus polnud. Olid vaid koerad ja kass. P2ike paistis j2tkuvalt kuid 6nneks palav polnud. Pigem jahedapoolne. L2ksime kirbuturule, kus ta vanemad oma tr2ni myytasid. Ema energiline jupats, kes kylaslistest 6hinasse l2ks, isa rahumeelne loikam. Meenutasid oma olemuselt ja omavaheliselt suhtluselt Signe vanemaid. S6ime grillikraami ja (loomulikult) juustu. Hiljem tagasi majas - 6nnis dush ja veel 6ndsam paaritunnine uinak. 3 tundi hiljem - tellime pizza ja l2heme j2rve22rde jalutama. Aurilian tutvustab karavaniplatse - hooajal on kylas 1000 elaniku asemel 8000. V6tame pizzad autole ja s6idame koju. Enne saame teade, et l2hedal kylas on muusikafestival. Sinna l2heme. Eelnevalt aga pizzad, Siil joob Aurelieni venna valmistatud kanget veini, Signe S6brannastub entusiastlikult ing keelt purssiva emaga. S6idame festivalile.
Pidu tekitab koduse tunde. Samad nolgid, samad noored, samad keskealised. Lihtsalt vales keeles r22givad. Keset linna on mitmed lavad, kus erineva stiili esindajad rahvast yles kytavad: tehno, rokk, hauss, trummiorkestrid, kitarristid, noorteb2ndid - k6ike.

(Pildil meie Aurelieniga, kohe näha, kes meist modell on)
Maitseme j2lle erinevaid 6llesid ja tatsume rahulikult ringi. Amsterdamist saabub rongiga Aurelieni s6ber Avo - Iisraeli p2ritolu LA'lane, t6eliselt muhe easygoing usakas. Saab k6igiga h2sti l2bi, hoolimata keelebarj22rist (j2rgmisel hommikul nt tulistab inglise keeles kilde ja hyppab Aurelieni isale kaela - viimane ei r22gi s6nagi ing k aga irvitab muhedalt ja r22gib oma prantsuse keelt). Aga ega kaua festaril olegi, meil k6igil unev6lg, mis vaja tasa teha. L2ksime tagasi majja ja oi kui magus uni tuli. Magasime 9ni - jei!

20. juuni, laup2ev. Lugano-Milano

20.juuni, laup2ev. Lugano-Milano-...
2rkasime 0600. Kogu reisi v2ltel pole kumbki meist korralikult v2lja puhanud. M6tlesime, et peaks korra Eestis k2ima, n2dalakese puhkama ja siis uuesti Euroopasse tulema. Esialgu aga viskasime asjad kokku ja ronisime yle aia. J2rve22res tegime syya, Signe ujus, Siil solberdas niisama. P2ike paistis. Hakkasime eilase heategija k2tten2idatud h22letuskoha poole k6ndima. Siil vahtis punnis-silmi palme ja bambuseid. Siin k2is juba machotamine ja peale itaalia keele suurt midagi ei r22gita. U 7 km jalutamise j2rel hakkasime oma tanklale liginema ja Siil hakkasi k2igupealt "ITALY" silti n2itama. Igaks juhuks. Tanklasse j6udes ei saanud mee h22letama hakatagi, kui juba yks itaallane meie k6rvale s6itis. Oli teel meis m88dudes me silti n2inud ja viis meid endaga Milanosse. Hakkas kohe s6idu ajal seletama, kuhu peaksime minema - Itaalia "kontsale" - seal on v2ga toredad inimesed, hea ja odav toit, imeilusad rannad. Lisaks soovitas Sardiiniat, Korsikat ja Sitsiiliat. K2skis oma t88koha l2hedalt turult praekana osta - 5 euri. Kaarti vahtis s6idu ajal kiirteel kihutades ja noomis Siili, kui see teed silmas yritas pidada. Milanos oli soe. V2ga. Otsustasime l2bi linna kohe Torino-Venezuela kiirtee 22rde minna - Itaalias on linnade ymber suur ringtee, millelt saab siis erinevates suundades kiirteedele. Aga j2llegi, rongijaamast saadud kaart peksis segast v6i peksavad itaallased segast. Igastahes meie sotti ei saanud, kus oleme ja kuhu j6udma peaksime. Seiklesime linna peal u 3 tundi, siis alles leidsime sildi, mis n2itas Veneetsiat. Ja M2kk oli k6rval. Proovisime siin j2lle sildiga ja sildita oma 2 tundi, kuni saime m6ned kildid Torino suunal s6ita ja bensukas peatuda. Hakkas 2ikesevihma kallama. @iksenooled sahmisid yle taeva. V6imas. Kuidagi j2lle edasi ei saanud. Siil hakkas juhtidelt Torino poole kysima, kuna siin n2itas silt sinna ja Veneetsiale l6ime k2ega. Isegi rekkajuhilt kysis. Mees l2ks Prantsusmaa poole, kuid ei tohtinud kedagi peale v6tta. Ka teised juhid l2ksid igalepoole mujale. Eelmises h22letuskohas j2i vist me kaart maha v6i unustasime selle autosse, nii et me ei saanud ka aru, mis suunas need teised juhid k6ik s6idavad. Keeleoskamatus sai takistuseks.
L6puks loobusime Torino poole kysimisest ja Siil l2ks lihtsalt kysima, kas saaksime kaasa, yksk6ik kuhu. Saimegi yhe imeliku selliga 30 km edasi, Torino poole. Juht oli v2ga naiseliku v2limuse ja maneeriga Francoise, 30 aastane. Ta oli meist hirmus vaimustuses ja tegi meile meile j2rgmisse tanklasse j6udes kohvid v2lja, et saaks veel meiega r22kida. Andis oma b2ndi plaadi. Ta m2ngib kitarri ja kirjutab s6nu. Sellest peatusest enam edasi ei saanud. Olime t2iesti zombistunud. Tegime "Autogrill"ile ringi peale, otsisime telgikohta. Viimag oli t2iesti suva - panime lihtsalt aia 22rde, rekka taha laagri pysti ja pugesime 0500 p6hku. Itaalias veokid n2dalavahetusel s6ita ei v6i.

19. juuni, reede. Luzern-Gotland-Lugano

19. juuni, reede. Luzern-Gottland-Lugano
Olime j2lle juba 7 jalul, pakkisime kodinad, j6ime tassi rohelist teed. T2nasime Linat ja hakkasime linnast v2lja h22letama. Proovisime siin ja seal, kuskil l88gile ei saanud. L6puks k6ndisime mitu kilti sama teed tagasi, mida olime eile tulnud. Yhes ristmikus siis n2kkas - peatus yks auto, mille juht pidigi j2rgmisse linna minema, kuid sealt pidi halb olema edasi saada. Soovitas j2rgmise asula nimega sildi teha - seal olla tankla. Oli abiks - saimegi bussile. Viskas meid 2ra. Kuid sinna j2ime toppama. 12 alustasime Uri-s ja k2isime vahepeal kuivamas ning tegime putru ja j2lle h22letasime ja j2lle kuivatasime ja proovisime erinevaid kohti, kuid ei tahetud meid kuidagi peale v6tta. Kas asi on vihmas v6i Shveitsis? Tuju oli t2itsa nullis. Raske oli leida autot, mis poleks asju v6i inimesi liiga t2is ja mille juht poleks tige keskealine kurjam. 6 tunni m88dudes hakkasime l6puks otse juhtidelt kysima. Siil sai yhelt selliselt mehelt p6ikleva "Muss meinen Frau fragen" ja s6itis hiljem tuima n2oga minema. Otsisime edasi. Yks neist sisenes enne tanklasse, kui kysida j6udsime. Siil l2ks yhte paarikest tylitama ja samal ajal tuli see meil esmalt sihikul olnud juht Signele selja taha ja kysis "Do you need a ride?" Hyppasime r66must s2rades autosse. Seat. Mees t88tas uurijana Saksamaa Nestles, kuid pere oli Luganos, Shveitsi poolel Itaalia piiri l2hedal. R22kis meile tunnelitest, siinsest hydroenergiast, Bellenzone kindlustest ja tollidest. T6i meid Lugano kylje alla j2rve22rsesse randa, kus oli 25 kraadi sooja (meie h22letuskohas oli vist 12 vms), taevas vihmavaba ja k2is synnip2evapidu generaatorimyra, tr2na ja l2rmakate nolkitaallastega.
Meie aga nautisime sooja ning kuivatasime riideid. Itaalia on kohe teiselpool j2rve. Milanot yritame homme v2ltida, kuna see olevat jama ning sudus. S6ime v2rgid 2ra ja l2ksime telgikohta otsima. Rannalt lahkudes nägime, et meie naabriteks olnud hipikamba üks liige oli tõrvikutega žongleerimist alustanud. Päris nunnu nägi välja, kuigi tõrvikud ka paar korda maha kukkusid. Silmasime yhte aiaga piiratud maalahmakat (eelnevalt kaalusime ka golfiv2ljakut). Otsisime edasi. J2lle teises kohas j2rve22res kylitades ehmatas meid 2ike. Sibasime tagasi, viskasime kotid yle aia ning pressisime end sisse. Liikuides aia taganurka n2gime yhte pimedat matkabussi. Hakkasime hiilima. Puudealune oli t2is s2demetena ringih6ljuvaid ja helendavaid jaanimardikaid. V6lumets :o)
Mingi teine kamp tuli veel raginal yle aia. Muutusime veel ettevaatlikumaks. Panime vaikselt ja kiiruga mantlid paika. Hakkas sadama. Tugevalt. Ajapikku hakkasid mantli 6mbluskohad l2bitilkuma. Siil oli maruvihane - alles saime vihmast minema ja nyyd j2lle m2rgume! Mantlit kohendades tuli kapat2is vett yhest mantlivoldist otse mattidele. Siil ronis kirudes v2lja, pingutas yhe mantli yle, pani lisan88rid ja viskas teise mantli lisaks peale. Nyyd oli ok - v.a. see, et ta pidi poolenisti lohus magama. Pohh.